Pääsiäinen on pian täällä! Sitä ennen vietetään tietenkin Loppulan perinteinen pääsiäistapahtuma.
Luvassa paljon mukavaa tekemistä koko perheelle. Noita Nokinenän askartelupajassa pääsee askartelemaan pääsiäisvitsan kotiinviemisiksi ja pihalla leikitään perinteisiä pihaleikkejä. Hilma-hevosen kärryjen kyytiin pääsee ajelemaan ilmaiseksi ja markkinamyyjien kojuista löydät mm. lähituottajien käsitöitä, leivonnaisia ja luonnontuotteita. Kaikki pääsiäisteemaiseen asuun pukeutuneet perheen pienimmäiset palkitaan!
Loppulan luontokahvila on avoinna klo 11 – 16 ja pannaria luvataan paistaa reilusti! Pihalla on nuotio, jonka ääressä voi tunnelmoida. Tallirakennuksen kirpputorilta voit tehdä löytöjä ja onnenpyörää pääset pyörittämään Loppulan ystävien myyntipisteellä. Tekemistä siis löytyy koko perheelle. Kaupungista ilmainen bussikuljetus, ohjeet ilmoittautumiseen löydät alempaa tekstistä.
MARKKINOILLA TUOTTEITAAN MYYMÄSSÄ:
Akasiasukkaryhmä, myynnissä neuleita Ukrainan lasten hyväksi
Lintulan leipuri, pääsiäisleivonnaisia
Soile Prokkola, Soilen luomutila, herkkuja hillosta hapatteisiin, mausteista makeisiin
Mesacos, tuotteita ruusunjuuresta
Lahja Pirttikoski,
Kuivattuja suppilovahveroita, luonnonväreillä värjättyjä lankoja,
villasukkia, säärystimiä ja kynsikkäitä luonnonväreillä värjätyistä langoista.
Mikko Korhonen, itse tehtyjä puutuotteita, esim. kauhoja, kahvimittoja
Vilma Jumisko, virkattuja pehmoja
Yttiaitta Saarento, mehuja, hilloja ym. Iissä valmistettuja luonnontuotteita
Saippuakauppias Ritva Sarlin, yrttisaippuoita, -deoja ja -voiteita sekä jalkakylpysuoloja
Linnunradan tila, Sanna Siira, elintarvikkeita ja luonnonkosmetiikkaa hampusta, alpakan villalankaa ja asusteita
Sailukkka, kierrätyslaukkuja
Metsanne, luonnonkosmetiikkaa
Willikala, Kontion luomujauhoihin valmistetut karjalanpiirakat, saaristolaisleivät, kuivakakut ja kalasäilykkeet
Annikka Kujala, pakuria
Sanna Loukkola, Kotigastronomia, mausteet, leivonta-ainekset ja dipit
Veronica Kuumwaar, Käsintehdyt korit ja kodin sisustustuotteet
Loppulan ystävät, leivonnaisia, hunajaa, onnenpyörä
BUSSIKYYDIN AIKATAULU JA OHJEET ILMOITTAUTUMISEEN:
Varaa paikka ilmaiseen bussiin: saaranmailit@gmail.com. Ilmoita, miltä pysäkiltä tulet kyytiin!
Bussin aikataulu: Linnanmaan kappeli (10.50) Rajakylän ostari, Tervakukkatie 2 (11.00), Meri-Toppilan pysäkki (11.10), Tuira, Merikoskenkadun kadunpuolen E1 pysäkki (11.15), Keskusta Franzenin pysäkki, Kajaaninkatu 8 (11.20), Raksila E (11.25), OYS E (11.30), Myllyoja E (11.35), Loppula (11.55). Paluukyyti lähtee Loppulasta 15.30.
Kahvilassa on tarjolla sekä suolaista että makeaa. Markkinoille kannattaa varata käteistä, kahvilassa voit maksaa myös kortilla ja kirppiksellä MobilePaylla.
Tahatuman järjestävät yhteistyössä: Loppulan Ystävät ry, Suomen Luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistys ja Naturest Oy. Oulun kaupunki tukee tapahtumaa.